ÖZGÜRLÜĞÜN NÜANS'I

The Notorious B.I.G.

  • Konbuyu başlatan TG24
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:07

TG24

Admin
Christopher George Latore Wallace (d. 21 Mayıs 1972 - ö. 9 Mart 1997), Amerikalı rapçi. Genellikle Biggie Smalls (1975 yapımı Let's Do It Again filmindeki bir karakter) ya da kısaca Biggie, Frank White (1990 yapımı King of New York filmindeki ana karakter) ve sahne adı olan The Notorious B.I.G. isimleriyle tanınmıştır.

Wallace Brooklyn, New York'ta büyüdü. Çocukluk yılları 80'li yıllarda ABD'de kokain kullanımının fazla olduğu dönemlere rastlamıştı; Wallace'da erken yaşlarda uyuşturucu satmaya başladı. İlk albümü Ready to Die, 1994'te çıktığında Wallace, Doğu Yakası hip hop sahnesinde merkez figürdü ve Batı Yakası rapçilerinin piyasaya hakim olduğu dönemde dikkatleri New York'a çekti. Sonraki yıl Wallace, çocukluk arkadaşlarından kurduğu grup Junior M.A.F.I.A. ile bir kez daha başarı yakaladı. İkinci stüdyo albümünü kaydederken Wallace, Batı Yakası-Doğu Yakası hip hop kavgasına büyük ölçüde dahil oldu.

Wallace, 9 Mart 1997'de Los Angeles'ta suikast sonucu öldürüldü. İki disklik albümü Life After Death, on beş gün sonra piyasaya çıktı ve 2000'de gümüş plak kazandı (bu dereceyi alabilen üç hip hop albümünden biridir).Wallace, "gevşek, basit flowları" ve yarı otobiyografik sözleri ve hikâye anlatma yeteneğiyle öne çıktı. Ölümünden sonra iki albümü daha yayımlandı. MTV, Tüm Zamanların En Büyük MC'leri listesinde Wallace'a üçüncü sırada yer verdi.Amerika Birleşik Devletleri'nde 17 milyon albüm satmıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst