ÖZGÜRLÜĞÜN NÜANS'I

Sağlıklı İletişim Kurabiliyor Muyuz? - 1

Selqet

Admin
İletişim nedir? Bizler gerçekten karşımızdaki kişilerle iletişim kuruyor muyuz? Karşımızdakini yeterince dinleyip, hislerine önem veriyor muyuz? Konuşulanlar bizim için ne kadar önemli? Belki de hepimizin iletişimin kuvvetini anlayamaması normaldir. Zira toplumumuzun yeterince kuvvetli iletişim bağları olmadığını düşünürsek kişileri iletişim kuramadığından ötürü yargılamam abes kaçar. Sonuçta kimse ne yapması gerektiğini bilmiyor. Öğretilenler doğru zannediyoruz. Bende bunun kurbanı olarak son bir kaç senemi iletişim üzerinde düşünerek geçirdim. Sizlere bugün iletişim kurmanın gücünü anlatmaya çalışacağım.

Daha önce söylediğim gibi son bir kaç senemi düşünerek geçirdiğim sıralarda insanlarla kurduğum ilişkileri, diyalogları, ikili/çoklu ilişkilerimde neler yüzünden sorun yaşadığımı incelemeye çalıştım. Sonuçlar hiç iç açıcı değildi. Büyük bir rezaletle karşı karşıyaydım. Biraz pasif kalan yapım yüzünden kendimi ifade yeteneğim gerçekten standart diyaloglara göre aşırı yerlerde idi. Tabi konuyu bu yönden ele almam bencillik olacaktır. Öncelikle kendi yaşadığım tecrübelerle pasif yapısı olan insanların nasıl sıkıntı çektiklerini anlatacağım kendimi referans alarak neleri yanlış yaptığımı anlatmaya çalışacağım sonra kendimce aktif yapıya sahip insanların yaptıkları hatayı anlatacağım.

Küçüklüğümden beri bana yön vermelerine izin verdim. Yapmak istemediğim her şeyi yaptım. Çünkü neyi isteyip istemediğimi söyleme şansı bulamadım. İçine kapanık bir karaktere sahipseniz karşınızdakine yapmak istemediğiniz şeyleri söyleyemiyorsunuz. Bu durumda bazı insanların sizi suistimal etmesi kaçınılmazdır. Başımdan geçen bir olayı anlatayım. İlkokulda öğretmenimiz işleri sebebiyle geç kalmıştı. Çocukluk aklı, tüm sınıf toplanıp öğretmeni çağırmaya koştu. Ben, sınıfta uslu uslu otururken öğretmenimiz olanları görünce bir anlık sinirle sınıfa girip bana tüm suçu yıkmıştı. ''Öğretmenim ben yapmadım.'' diyemedim. Okul çıkışında dahi öğretmen anneme beni şikayet ederken ''Öğretmenim ben yapmadım.'' diyemedim. Kendimi ifade edebilseydim bugün belki bunu pişmanlıkla dile getirmemiş olacaktım. Öyle bir an düşünün ki konuşamıyorsunuz ve bu olay sizlerin şu anki yaşantınıza girip pişman ediyor. İşte iletişim bu yüzden çok güçlüdür. Üç kelimeyi bir araya getirip söyleyecek cesaret bulamadığınız zaman seneler sonra pişmanlık bırakabilir üzerinizde. Örneğin gayet net bir şekilde kendimizi ifade etmenin ne kadar önemli olduğunu görmenizi sağlamıştır. İletişim kabaca anlamı ile duygu ve düşüncelerinizi karşınızdaki kişiye aktarmanızdır. Nasıl aktaracağınız bilemezseniz tehlikedesinizdir demek. Hayatta daima kendinizi ifade edebilmelisiniz çünkü her an iletişime mecbursunuzdur. Eğer bizden öncekiler üzerine düşüp karşılıklı iletişimin gerçekte ne olduğunu anlatsaydı içine kapanık insanları da dinlemesini bilen bireyler bizlere eğitim verebilirdi. Bu durumda onlar da topluma daha çabuk ve hızlı şekilde kazandırılarak sıkıntı yaşamazlardı.

Daha yeni yazdığım paragrafa bakacak olursak aktif olan insanların üzerine daha büyük sorumluluk yükleniyor çünkü karşısındaki insanı önce anlamalı sonra dinlemsini bilmeli ve ona konuşması için fırsat vermeli iletişimi kontrol edecek kişiler aktif kişiler olduğu için konuşmayı yönlendirmesini bilerek daha açık daha anlaşılır bir ortam oluşturmalılar. Karşılığında işbirliği gerek tabi. Pasif karakterli olanlar da yeterince açık kendini ifade edemezse o zaman iletişim bir işimize yaramaz :)

İletişim deyince aklımıza tek gelenin konuşmak olmadığı gelmeli. Jest ve mimikler iletişim vazifesi gören çok değerli detaylardır.

Kendimi hala yeterince ifade edemeyen birisi olarak bağlayamayacağımı düşünüyorum ve bir sonraki yazımda incelemelerimi sizlere sunarak insanların ilişki algılarının ne kadar dar olduğunu anlatmaya çalışacağım. Şimdilik bunlar sindirmeliyim :) Yoksa devam edemeyeceğim.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst