PAYLAŞIMA NÜANS OL!

Hayatın Amacı Ne?

Selqet

Admin
Hayatnın amacı nedir? Ne yapmak istiyorsun? Bunların hiç birini bu yaşlarına gelene kadar hiç düşünmemiştin. Doğru, düşünemezdin. Çünkü gözünün önünü öyle bulanıklaştırdılar ki. Beynine öyle fazla dogma bilgi aşıladılar ki. Bunu görmen neredeyse imkansızlaştı. Yeni düzen ve sistemde dini yaşamayı, itaat etmeyi, sürekli en azı için şükür etmeyi öğretmeye çalıştılar. Senin bir birey olduğunun farkına varmadılar. Kendi sorumluluğunu almayı öğretmediler sana. Küçük yaşlardan okullara, sabit gelirli işlerimize alıştırıldık. Toplumdan öte bir birey olduğumuzu unuttuk belki de hiç bilmedik. Biz birey olamadık. Her şeyin temeli sorunluyken, kendi özgür irademizi fark edemememiz bir yana. Bir de hayatın amacını aramak için çeşit çeşit sıkıntılar çektik. Üstelik sorumluluğumuzun ve kendimizin farkında olmadan. Nasıl yapacağımızı bilmeden hayatın amacını öğrenip mutlu olmaya çalıştık. Bizi böylesine aciz duruma düşüren bu sisteme lanet olsun diyemedik.

Bizi meslek hayaliyle doktor, polis, öğretmen olma yolunda eğitmek istediler. Sosyal statümüzü yükseltip ‘’ Bey ‘’ ‘’ Bayan ‘’ dedirtmek için üniversitelere zorlandılar. Bizde düşünmeden bilmeden mutlu olacağımızı düşünerek o yola gittik. Her geçen gün at gibi yarışa hazırlandık. Her geçen gün bir öncekinden daha fazla soru çözmeye çabaladık. Utanmadan yetmezmiş gibi karşımıza hiç vasfı olmayan, insanlıktan anlamayan öğretmenler vererek bize amaç verdiklerini iddia edip bizi aşağıladılar. Bize eğitim verdiklerini söyleyerek üste çıktılar. Bilmiyorlardı ki bizim amacımızı kavramamız için küçük yaştan okula değil, sorumluluğa ve birey olduğumuzu bilmemize ihtiyacımız var. Toplum için yaşadık statü için öleceğiz.

Eğer hayatın amacını merak edip mutlu olmak istiyorsan önce sana aşılanan ve bilinen gerçeklerden uzaklaş. İşte o zaman neye ihtiyacın olduğunu kendi başına anlayarak hayatın amacını kavrar ve mutlu olursun.Not: George ORWELL’ ın 1984 kitabını okurken gelen aydınlanma ve hayatın amacını kavrayıp, mutlu olup. Sonunda zincirleri kırdığımın sevincini yazılara aktarırken sizlerle de paylaşmak istedim.Bilinçleninceye kadar asla başkaldırmayacaklar ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler.

- George ORWELL 1984
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst