PAYLAŞIMA NÜANS OL!

2500 Yıldır Bulunamayan Ahit Sandığı

slalynn

Active member
İnanışa göre Musa Peygamber ve Yahudiler Mısır dan çıkmış Sina dağının eteklerinde kamp yapmaktadır. Tanrı Musa Peygambere akasya ağacından yapılma altından ve 2 melek tasviri olan bir sandık yapılmasını emreder ve Musa peygamberde tarif edildiği şekilde sandığı yapar. Sandık Yahudiler için en kutsal nesne halini alır ve Süleyman peygamber tarafından Süleyman Tapınağına yerleştirilir. Fakat M.Ö 587 yılından itibaren sandıkla ilgili kayıt ve bilgi bulunmamaktadır. Bu tarihte Kudüs Babil tarafından işgal edilmiş, tapınak yağmalanmış, sandık ortadan kaybolmuştur.

Kuran'ı Kerim'de bu sandıktan şöyle bahsedilir;
>Bakara 248. "Peygamberleri onlara; Onun hükümdarlığının alameti. içinde Rabbinizden bir sekinet. Musa ve Harun ailelerinin bıraktıklarından bir bakiye bulunan ve meleklerin taşıdığı sandığın size gelmesidir." dedi. İnanıyorsanız bilin ki bunda sizin için bir işaret vardır.
Bu sandığın içinde;
- 10 emrin yazılı olduğu 2 tablet
- Harun peygambere ait asa
- Bir kudret kabı
- Musa ve Harun ailelerinden kalma birtakım eşyalar bulunmaktadır.

Altın elektriği en iyi ileten maddelerdendir ve sandığın altından olduğundan bahsettik ayrıca Tevratta bu sandığı taşımak için akasya ağacından kollar yapılması emredilmiştir. Ağaç yani tahta iletken değildir. Bu yüzden sandık elektrik yüklemesi yapacaktır ve ağaçtan kollarla taşındığı için elektriği boşaltamıyor olması sandığa herhangi birinin dokunduğunda elektrik çarpması sonucu ölümüne bile sebep olabilir.
İsrailoğulları Ahit sandığını, Mısırdan çıktıktan sonra yapmışlardı. Mısır medeniyetinde altın kutsal kabul edili, çeşitli amaçlar için kullanılırdı. Mısırlılar bir şekilde altının akım gücünü keşfedip anlam veremedikleri bu durumu dini törenlerde ışık görselleri ve halkı etkilemek için kullanmış olabilirler. Muhtemelen sandığı yapan kişi her kimse Mısırda yaşadığı dönemde bu bilgileri öğrenmişti.

>Sandık şu an nerede? Neden hala bulunamadı?
Saklandığı ile ilgili ilk teori şöyle;
1. Kudüs ün yeraltı tünellerine gizlenmiş olduğu üzere. Süleyman tapınağının altı büyük tünellerle örülü.
2. Eski metinlere göre Belkıs Etiyopyalı kraliçedir ve Süleyman peygamberden bir çocuğu olmuştur. Yıllar sonra Süleyman peygamber çocuğu Kudüs'e çağırmış ve gerçek sandıkla sahte bir sandığın yerini değiştirerek orijinalini Etiyopyaya getirdiği metinlerde yazılıdır.
3. İddia ise sandığın Antakya şehrinde olduğu iddiası; Bazı İslami hadis kaynaklarında sandığın buradan çıkarılacağı söylenir. Fakat bu kaynaklarda farklı bölgelerden de bahsediliyor. Yani net bir bilgi yok zaten olmuş olsaydı sandık şu an bulunmuş olurdu.

-sıla
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst